Calendar

Month:

SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
28 
1:00 pm 6th GBB Main Gym
 
4:00 pm 4th GBB Main/5th BBB MPR
 
29 
7:00 pm FCCLA meeting
 
6:00 pm 5th GBB Main
 
5:45 pm 4th BBB Prac City Aud
 
6:30 pm 5th BBB MPR
 
30 
4:30 pm - DBL Header vs. Jones County (FCCLA- Kick Cancer Night Event)
 
31 
6:00 pm 5th GBB City Aud
 
6:30 pm 4th GB Main/5th BB MPR
 
5:45 pm 4th BBB City Aud
 
4:00 pm - DBL Header @ Gettysburg (jv girls/jv boys/var girls/var boys)
 
State One Act @ O'Gorman
 
6:00 pm 5th GBB Main Gym
 
SB Booster Club Tourney
 
10:00 am - Wrestling @ Big Dakota (Ft. Pierre)
 
1:00 pm 6th GBB Main Gym
 
6:00 pm 5th BBB Main/4th GBB MPR
 
6:00 pm 5th GBB City Aud
 
4:00 pm - DBL Header vs Herreid/Selby @ Selby (jv girls/jv boys/var girls/var boys)
 
4:00 pm 1st/2nd BB MPR Gym
 
6:00 pm 4th GBB Prac Aud/7:30 pm 5th BBB Prac Aud
 
3:00 PM - Parent Teacher Conference - 2:30 Dismissal
 
5:45 pm 4th BBB City Aud
 
No School - Parent-Teacher Conf. Make up Day
 
5:00 pm - DBL Header @ Ipswich (jv at same time/var girls/var boys)
 
6:00 pm 5th GBB Main
 
10 
7:00 pm GBB vs Little Wound @ Warner Classic
 
11:00 am -Wrestling @ Badlands Brawler (@ Philip)
 
JHBB @ Faulkton Tourney
 
9:00 am Boys Basketball C Team Triangular
 
9:00 pm 1st/2nd Basketball Games MPR Gym
 
11 
1:00 pm 6th GBB Main Gym
 
3:00 pm 4th BBB Main Gym
 
12 
School Board Meeting
 
7:00 pm FCCLA meeting
 
6:00 pm 4th GBB Prac Main/5th BBB Prac MPR
 
6:00 pm 5th GBB City Aud
 
13 
4:30 pm - DBL Header vs Sunshine Bible Academy (Post Prom Committee Silent Auction)
 
4:30 pm - JHBB @ PILC
 
14 
Small Group Contest - Mobridge
 
15 
4:30 pm - DBL Header vs. Faulkton- Boys Varsity will play first (Girl Scouts Cookie Sale/Winter Color Guard Perfomance)
 
16 
6:00 pm 5th BBB Prac Main/4th GBB Prac MPR
 
10:00 am Cracker Barrel Session (study hall room)
 
6:00 pm 5th GBB City Aud
 
17 
6:00 pm BBB vs Langford @ Warner Classic
 
Wrestling @ Regions
 
9:00 am - JHBB @ Potter County Tourney
 
9:00 am- 3:00 pm 4th/5th Basketball Games in Main & MPR gyms
 
18 
1:00 pm 6th GBB Main Gym
 
3:00 pm 4th BBB Main Gym
 
19 
No School - Presidents' Day
 
4:30 pm - JHBB vs. Mobridge/Pollock
 
7:00 pm 1st Round GBB Regions (highest seed hosts)
 
7:00 pm 4th GBB Prac Main/5th BBB Prac MPR
 
6:00 pm 5th GBB City Aud
 
20 
7:00 pm 2nd Round GBB Regions (highest seed hosts)
 
5:45 pm 4th BBB City Aud
 
21 
6:00 pm 4th GBB Prac City Aud/7:30 pm 5th BBB Prac City Aud
 
6:30 pm Special School Board Meeting (Meet with Co-Op Architects to discuss summer maintenance projects)
 
22 
7:00 pm Semi-Finals GBB Regions (highest seed hosts)
 
4:00 pm 1st/2nd BB @ City Aud
 
23 
6:30 pm - BBB vs. Eureka/Bowdle @ Bowdle
 
4:30 pm - JHBB @ Eureka/Bowdle (2 games)
 
State B Wrestling @ Sioux Falls
 
6:00 pm 5th GBB City Aud
 
24 
State B Wrestling @ Sioux Falls
 
1:30 pm 4th BBB Games Main Gym
 
25 
1:00 pm 6th GBB Main Gym
 
26 
7:00 pm 1st Round BBB Regions (highest seed hosts)
 
6:00 pm 5th GBB Main Gym
 
27 
7:00 pm 2nd Round BBB Regions (highest seed hosts)
 
6:00 pm 5th GBB City Aud
 
28 
12:45 student dismissal - Staff Training
 
6:00 pm 4th GBB Prac City Aud/7:30 pm 5th BBB Prac City Aud
 
GBB Sweet 16 Games (site/time tba)
 
7:00 pm Semi-Finals BBB Regions (highest seed hosts)
 
Onida: (605) 258-2618
Blunt: (605) 962-6297
500 S 8th St, Onida, SD 57564
©2018 Agar-Blunt-Onida School District