Calendar

Month:

SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
29 
3:00 pm 5th/6th GBB Prac Main Gym
 
3:00 pm 3rd GBB Prac MPR gym
 
2:00-3:00 pm K-1 Basketball Skills Camp MPR Gym
 
1:30 pm 6th BB Main Gym
 
3:00 pm 5th/6th GBB Prac Main Gym
 
30 
7:00 pm 5th/6th GBB Prac Main Gym
 
6:00 pm 4th BB Prac MPR Gym
 
5:30 pm 3rd BB Prac City Aud
 
5:30 pm Blunt AAU Wr Prac @ Blunt
 
31 
4:30 pm GBB/BBB @ Jones County (Murdo/No Girls JV Game)
 
6:00 pm 3rd GBB/4th BBB Prac Main & MPR Gyms
 
5:00 pm 3rd BB City Aud/6:00 pm 6th BB Prac City Aud
 
5:30 pm Blunt AAU Wr Prac @ Blunt
 
4:30 pm GBB/BBB vs Potter Cty (Emergency Responders Appreciation Night)
 
4:00 pm JHBBB @ Potter Cty (Gettysburg-Make Up Date)
 
SB Booster Club Youth BB Tournament (All Gyms)
 
10:00 am WR @ Big Dakota Invite (Ft. Pierre)
 
SB Booster Club Youth BB Tournament (All Gyms)
 
3:00 pm 5th/6th GBB Prac Main Gym
 
2:00 pm K-1 BB Skills Camp Main Gym
 
7:00 pm FCCLA Meeting
 
5:30 pm Blunt AAU Wr Prac @ Blunt
 
6:00 pm 4th BBB Main Gym/3rd&4th GBB MPR Gym
 
6:30 pm BBB vs Stanley Cty (Make Up Date)
 
5:30 pm 6th BBB Prac @ City Aud
 
4:30 pm GBB/BBB vs Herreid/Selby
 
2:00 pm NSU Symphonic Orchestra School Presentation (Main Gym)
 
5:30 pm Blunt AAU Wr Prac @ Blunt
 
7:00 pm 5th/6th GBB prac @ City Aud
 
2:30 Early Dismissal PTC 3:00-8:30
 
5:30 pm 4th BBB Prac/7:00 pm 3&4th GBB Prac City Aud
 
10 
No School- PTC Comp Day
 
5:00 pm GBB/BBB vs Ipswich (GBB Senior Night)
 
1:00 pm 3rd BBB Prac @ City Aud
 
2:00 pm 6th BBB Prac City Aud
 
11 
11:00 am WR @ Badlands Brawlers Trny (Kadoka)
 
5:30 pm BBB @ DWU Classic (Mitchell) vs White River
 
9:00 am JHBBB @ Faulkton Tournament
 
5:00 PM - PTO Movie Night - Blunt Gym
 
12 
3:00 pm 5th/6th GBB Prac Main Gym
 
2:00 pm K-1 BB Skills Camp Main Gym
 
13 
6:30 pm School Board Meeting (Onida)
 
6:00 pm 4thh BBB Prac Main Gym/7:30 pm 3rd & 4th GBB Prac Main
 
14 
4:30 pm GBB/BBB @ SBA
 
4:30 pm JHBBB vs PILC (Main Gym)
 
6:30 pm 5th/6th GBB Prac Main Gym (After JHBB Game)
 
15 
Small Group Contest @ Mobridge
 
5:30 pm 4th BBB Prac/7:00 pm 3&4th GBB Prac City Aud
 
16 
4:30 pm GBB/BBB @ Faulkton
 
4:00 pm JHBB vs Stanley Cty Main Gym (Make Up Date)
 
6:00 pm - Wrestling Quad (Blunt Gym)
 
17 
10:00 AM - District 24 Legislative Cracker Barrel Session
 
5:30 pm 6th BBB Prac City Aud
 
18 
10:00 am (central) WR @ Region Tourney (Rapid City Ice Arena)
 
6:00 pm BBB vs Langford @ Warner Classic (time is approximate)
 
9:30 am JHBBB @ Potter Cty Tournament
 
19 
3:00 pm 5th/6th GBB Prac Main Gym
 
2:00 pm K-1 BB Skills Camp Main Gym
 
20 
Presidents' Day- No School
 
7:00 pm 1st Round GBB Districts (#5 @ #4)
 
4:30 pm JHBBB @ Mobridge/Pollock
 
6:00 pm 4th BBB Main Gym/3rd&4th GBB MPR Gym
 
21 
7:00 pm 2nd Round GBB Districts (highest seed host)
 
22 
5:30 pm 3rd BBB Prac City Aud/6:30 pm 6th BBB Prac City Aud
 
23 
7:00 pm GBB District Championship @ Gettysburg
 
24 
State B Wrestling Tournament @ Sioux Falls
 
5:15 pm JHBBB vs Eureka/Bowdle
 
6:30 pm BBB vs Eureka/Bowdle (Senior Night)
 
25 
State B Wrestling Tournament @ Sioux Falls
 
26 
3:00 pm 5th/6th GBB Prac Main Gym
 
3:00 pm 3&4th GBB Prac MPR/4:30 4th BBB Prac MPR
 
2:00 pm K-1 BB Skills Camp Main Gym
 
27 
7:00 pm 1st Round BBB Districts (#5 @ #4)
 
5:30 pm 3rd BBB Prac City Aud/6:30 6th BBB Prac City Aud
 
7:00 pm 7th/8th BBB Prac Main Gym
 
28 
7:00 pm 2nd Round BBB Districts (High Seed Host)
 
5:30 pm 4th BBB Prac/7:00 pm 3&4th GBB Prac City Aud
 
4:30 pm 7th/8th BBB Prac City Aud
 
7:00 pm GBB Region Championship vs Herried/Selby @ Bowdle
 
7:00 pm BBB District Championship @ Miller
 
Onida: (605) 258-2618
Blunt: (605) 962-6297
500 S 8th St, Onida, SD 57564
©2018 Agar-Blunt-Onida School District