Calendar


SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
27 
2:00 pm 3rd/4th GBB Prac Main Gym
 
4:00 pm 5th BBB Prac Main Gym
 
28 
7:00 pm 6th BBB Prac Main/5th GBB MPR
 
6:00 pm 3rd BBB Blunt Gym
 
29 
4:00 pm - DBL Header @ Jones County
 
30 
5:30 pm 2nd BBB Prac City Aud
 
7:00 pm 5th BBB Prac City Aud
 
31 
State One Act Play - Aberdeen
 
Parent-Teacher Conferences (3:00 - 8:30 pm)
 
6:00 pm 6th BBB City Aud/7:30 pm 5th GBB City Aud
 
State One Act Play - Aberdeen
 
4:00 pm - DBL Header vs Potter County
 
No School - Parent/Teacher Conference Make-up Day
 
2:00 pm Charger Cheer Camp for elementary students (will perform at halftime of girls varsity game)
 
State One Act Play - Aberdeen
 
Booster Club Basketball Tourney
 
10:00 am Wrestling @ Big Dakota (Ft. Pierre)
 
7:00 pm 6th BBB Main/5th GBB MPR
 
4:00 pm - DBL Header vs Herreid/Selby
 
3rd Grade BBB practice (5:30 pm - City Aud)
 
7:00 pm - FCCLA Regular Meeting
 
7:00 pm 5th GBB Main/6th BBB MPR
 
Sully Buttes AAU Invite (Blunt Gym)
 
4:00 pm - DBL Header vs Ipswich (GBB Senior Night)
 
11:00 am (Central) Wrestling @ Badland Brawlers- Kadoka
 
9:00 am - JHBB @ Faulkton Tourney
 
10 
11 
6:30 pm - School Board Meeting (Onida)
 
6:00 - 8:00 pm - FCCLA Work Night
 
7:00 pm 6th BBB Main/5th GBB MPR
 
12 
4:00 pm - DBL Header @ Sunshine Bible Academy
 
4:30 pm - JHBB vs. PILC
 
13 
Small Group Contest
 
3rd Grade BBB (5:30 pm - City Aud)
 
14 
4:30 pm - DBL Header @ Faulkton
 
15 
7:00 pm 5th GBB Main/6th BBB MPR
 
16 
9:00 am Wrestling @ Regions (Ft. Pierre)
 
BBB @ Warner Classic
 
9:30 am - JHBB @ Potter County Tournament (Gettysburg)
 
17 
18 
No School - Presidents Day
 
1st Round - GBB Regions
 
4:30 pm - JHBB @ Mobridge
 
7:00 pm 6th BBB Main/5th GBB MPR
 
19 
2nd Round GBB Regions
 
20 
3rd Grade BBB (5:30 pm - City Aud)
 
21 
3rd Round - GBB Regions
 
22 
6:30 pm - BBB vs Eureka/Bowdle (Senior Night/Winter Color Guard Perf at half)
 
State Wrestling Tournament - Sioux Falls
 
4:15 pm - JHBB vs Eureka/Bowdle (2 games)
 
23 
State Wrestling Tournament - Sioux Falls
 
24 
25 
1st Round BBB Regions
 
7:00 pm 5th GBB Main/6th BBB MPR
 
26 
2nd Round BBB Regions
 
27 
12:45 pm - Student Dismissal - Staff Inservice
 
3rd Grade BBB (5:30 pm - City Aud)
 
28 
GBB Round of 16
 
3rd Round BBB Regions
 
District AAU Wrestling Tournament (Main & MPR gyms)
 
Onida: (605) 258-2618
Blunt: (605) 962-6297
500 S 8th St, Onida, SD 57564
©2019 Agar-Blunt-Onida School District